1.13 Istniejące rozwiązania problemu

Istniejące rozwiązania dotyczące odpadów z wykładzin dywanowych możemy podzielić na kilka grup. Po pierwsze będą to normy i ustawy wprowadzane przez rządy i związki w celu stworzenia standardów nowych produktów oraz kontroli produkowanych dywanów tak aby były to produkty jak najmniej szkodliwe. Działania te należeć będą do działań mających na celu zapobieganie występowania tego problemu w przyszłości. Do tej grupy będą należeć również działania niektórych firm, które dzięki wprowadzaniu nowych form dywanów chcą zmniejszyć ilość odpadów i zwiększyć ilość surowca poddawanego recyklingowi a używanego wcześniej do produkcji wykładzin.

Przykładem takiej firmy jest Interface Floor, która od 2007 roku wprowadziła w swoich dywanach proces „czystej separacji” włókien dywanowych od podłoża. Zużyte wykładziny od klienta wracają powrotem do firmy Interface Floor gdzie warstwy są rozdzielane a Nylon użyty do produkcji okrywy włókiennej jest włączany do produkcji nowych dywanów. W ten sposób duża ilość wtórnie przetworzonego surowca wraz z domieszką czystego materiału jest ponownie wykorzystywana. W tym samym czasie winylowe podłoże dywanu jest ponownie przetwarzane w nowe podłoże z użyciem technologii Cool Blue TM . Pozostałe części dywanów które nie mogą być ponownie użyte trafiają jako wypełniacze w innych gałęziach przemysłu. [10]

Drugim obserwowanym rozwiązaniem są próby zagospodarowania już istniejących zużytych już wykładzin podłogowych, mających na celu zmniejszenie ilości odpadów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz